Motocykle - motocykliści - zloty motocyklowe
Cytat na dziś: "Zadbany motocykl to bezpieczny motocykl"

Forum » Przepisy » mandat.?

« poprzednia   1 2  następna »

Przewiń na dół
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 16:56


Witam wszystkich !! Mam problem więc: Wczoraj jechałem skuterem z kolega na pace przez miasto(wieczorem).Policja(legnicka .....) zatrzymała mnie do kontroli.JA nie posiadam karty motorowerowej ale miałem wszystkie dokumenty oc ,mam 14lat (nie jestem notowany)xd.Policjant sie przysrał ze nie mam uprawnień do jazdy i ze nie mam powyzej 18 lat (nie mogę przewozić pasażera )wiec podawał dane,(nie wiem czy napewno ,ale podał do centrali ze mam wysyłają sprawę do sadu dla nie letnich (tz rodzinyy),zadnego swistka nie dostałem ,nie wiem czy dostane jakis mandat ?czy ,wgl cos dostane ?jezeli tak to ile?
Motocykle
Antoni
Postów: 12
Wysłana - 20 listopada 2009 o 16:59


A pozwolił Ci kierować pojazdem dalej? Czy odholował na parking, ewentualnie skuter przejął inny kierowca? Nie jestem pewien jak to jest z wystawianiem jakiegoś kwitu, możliwe, że dostaniesz dopiero drogą pocztową wezwanie na rozprawę.
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 20 listopada 2009 o 17:53


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:02
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 17:59


już mówię, kolega przyjechał (posiada karte motorowerową) i wziął mój skuter.Policjan spisał dane moje(ojca ,mamy :nazwisko ) jeżeli dostane coś poczta to mam jakieś szanse żeby jakoś się wywinąć od tego?Jutro odraz pojadę na komendę i zapytam sie .
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 20 listopada 2009 o 18:06


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:02
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 18:10


no wiem ,ale szkoła nie chce robić :/ może jakaś L ?
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 20 listopada 2009 o 18:13


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:02
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 18:19


wiem że w szkole robią ,ale szkoła robi w maju czy jakoś tak .A wie może ktoś czy mają to gdzieś na komputerze (może bym pieczątkę podrobił, bo karte<rowerowo-moto mam ale nie mam pieczątki pod moto xD )(jeżeli by była spr to bym powiedział ze zgubiłem i nie moglem pokazać ,)? ^^
Motocykle
Sławo
Postów: 306
Skąd: Wrocław
Wysłana - 20 listopada 2009 o 19:32


Daj sobie spokój z podrabianiem pieczątki..
Nie wiem jak to jest akurat z kartą motorowerową, ale jeżeli to podchodzi pod brak uprawnień to grozi mandat 500zł + brak możliwości robienia kursu przez jakiś czas (tak jest jak złapią Cię bez prawka na motocyklu). No i w razie kolizji z Twojej winy będziesz musiał zapłacić wszystko ze swojej kieszeni nawet jeżeli masz ważne OC.
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 20 listopada 2009 o 20:37


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:02
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 20:39


nom dzięki za info ^^ zobaczymy jutro co mi powiedzą xd pzdR
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 20 listopada 2009 o 20:44


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:03
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 20 listopada 2009 o 21:31


spoko ,Na pewno napiszę xD
Motocykle
Junior
Postów: 293
Skąd: Kalisz
Wysłana - 21 listopada 2009 o 8:22


masz prawo przewozić pasażera jak masz kartę, nie mająć karty nie masz uprawień do kierowania pojazdem mino że to skuter, jeżeli sprawa została skierowana do sondu to raczej ci odroczą możliwość zdawana na ileś lat bo kare 500zł wystawiła by policja i ew. wezwała lawetę po moto ...

Co do kart to "L" nie robią takich uprawnień tylko szkoły, jedyną szansą by było jak byś sie poszedł do WORD-u spytać bo egzaminy się tam odbywają
Motocykle
Wojtas
Postów: 56
Wysłana - 21 listopada 2009 o 11:42


Junior nie do konca sie z toba zgodze. Z tego co sie orientuje to nie ktory szkoly "L" prowadza kursy na kartemotorowerowa. Jakic czas temu kuzyn robil w skzole jazdy w zielonej gorze.
Motocykle
Czester
Postów: 31
Wysłana - 22 listopada 2009 o 11:51


Junior napisał(a):
jeżeli sprawa została skierowana do sondu to raczej ci odroczą możliwość zdawana na ileś lat bo kare 500zł wystawiła by policja i ew. wezwała lawetę po moto ...


1. Sądu - nie sondu.
2. Policjant nie może wystawić mandatu osobie nieletniej.
3. Nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak odroczenie wyrabiania uprawnień. To mit rozprzestrzeniający się pocztą pantoflową. Istnieje jedynie mozliwość orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, lecz tylko w przypadkach określonych przez Kodeks Wykroczeń:

Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

(...)

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 93. § 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Karę za samo kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień reguluje Art. 94. KW:

Art. 94. § 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

W tym wypadku nie ma żadnych przesłanek do orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeżeli kierujący jest osobą pełnoletnią policjant załatwia sprawę na miejscu nakładając na kierującego mandat karny w wysokościach odpowiednio - 500zł za całkowity brak uprawnień i 300zł za brak wymaganej kategorii. W obu przypadkach punktów karnych 0.
Natomiast w przypadku kiedy kierujący jest nieletni policjant ma obowiązek sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu rodzinnego, który może nałożyć grzywnę w wysokośći do 5.000zł.
Motocykle
Sławo
Postów: 306
Skąd: Wrocław
Wysłana - 25 listopada 2009 o 19:56


No i jak się ta sprawa potoczyła?
Motocykle
lukasz9501
Postów: 15
Skąd: Lubin
Wysłana - 25 listopada 2009 o 20:18


witam ,nie byłem na komendzie, jak na razie nic nie przyszło xD juz tydzień jest wiec by juz dawno przyszło ,tak mi się wydaje
Motocykle
Wojtas
Postów: 56
Wysłana - 26 listopada 2009 o 6:11


To ze minl tydzien to nie znacy ze ktos zapomnial o sprawie
Brak zdjęcia
Natka
Wysłana - 26 listopada 2009 o 11:26


.

Zmieniono: 22. mar 2010, 14:03

« poprzednia   1 2  następna »

Przewiń do góry

Brak zdjęcia Polecamy Zloty motocyklowe 2024

Polecamy nasz nowy, ulepszony kalendarz imprez motocyklowych.
Zachęcamy do bezpłatnego dodawania informacji o imprezach.

Przeczytaj zanim napiszesz na Forum!
Odpowiedz..

Uwaga!!

Od jakiegoś czasu działa też Shoutbox - miejsce na luźne rozmowy o wszystkim i o niczym.

Pamiętajcie o tym, aby nie zaśmiecać forum postami w stylu "jak wam minął dzień" - od tego jest właśnie Shoutbox ;]

Inne tematy z tej kategorii:

Czy ktoś kupował ekspres do biura?
Tłumacz języka niemieckiego
Tłumacz języka angielskiego

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Załóż konto!

Znajdź w serwisie

Twoja wyszukiwarka

Główni partnerzy:

Kalendarz Imprez Motocyklowych

Facebook:

Polecamy:

AKM Apanonarwięcej...
Prywatność i cookies  -  Patronaty  -  Partnerzy  -  Toplista  -  Widgety  -  Facebook  -  Reklama  -  Kontakt
Motocyklowy portal informacyjno-społecznościowy omko.pl © 2009-2024
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu