Motocykle - motocykliści - zloty motocyklowe
Cytat na dziś: "Stelaż, klatka i duża zębatka"

Artykuły » Prawo

Prawo jazdy: ceny ostro w górę

Rozmiar tekstu: AAA Wielki Brat, 28 grudnia 2010
Koszty zdobycia prawa jazdy na motocykl znacznie wzrosną - od 1. stycznia 2011 wprowadzona zostaje w życie ustawa, która zwiększa VAT na szkolenia i egzaminy kategorii A z 0 do 23%.

Co ciekawe kursy na pozostałe kategorie - B,C,D i E jako "usługi kształcenia zawodowego" będą zwolnione z VAT-u. Ministerstwo Finansów uzasadnia to w ten sposób, że szkolenia osób ubiegających się o prawo jazdy na motocykl nie można uznać za kształcenie zawodowe.


Pełna treść broszury ze strony mf.gov.pl:

Usługi szkół nauki jazdy obecnie są zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy, jako usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniu 80.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów usług. Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku. Uregulowania dotyczące tematyki zwolnień zostały przeniesione do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych, określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dla oceny, czy określone usługi będą zwolnione na podstawie powołanego wyżej przepisu od podatku od towarów i usług konieczne jest zatem stwierdzenie:

1) czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego;
2) czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii C, D i E mieszczą się co do zasady w usługach kształcenia zawodowego. Również usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, z uwagi na fakt, iż jest to obecnie jeden z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska, należy uznać za kształcenie zawodowe. Nie można natomiast za kształcenie zawodowe uznać co do zasady szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii A.

Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, że usługi te są prowadzone w formach i na zasadach
przewidzianych w odrębnych przepisach.

Podsumowując stwierdzić należy, że od 1 stycznia 2011 r. usługi szkolenia osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy kategorii B, C, D i E, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

Podziel się z innymi:  
  • Facebook
  • Wykop
  • NK
  • GG
  • Wahacz
  • Blip
  • Flaker

Dodaj komentarz:

Imię / ksywa:

Twój komentarz
do tego artykułu:

Pierwsza + ostatnia cyfra =*
Zaloguj się aby dodawać komentarze
bez konieczności przepisywania kodu.

Komentarze: (5) - sortowane od najnowszych

Szakal Dąbrowa
5 mar 2011, 15:27
Oczywiście podnoszą ceny paliwa praw jazdy ubezpieczenia itd byle zwykłego szarego człowieka uj...ć a to kochani po to by funduszy nie brakło na nowy samolot rządowy
przecież ELITA RZECZPOSPOLITEJ drugiego Tupolewa nie kupi tylko jakieś A-380 co by
znów na jakikeś obce podwórko nie pi.......ł. POZDRAWIAM
nick
Haugesund
31 sty 2011, 23:23
Oto Polska właśnie.Chcesz się przemieszczać szybko? -płać.Za kółkiem może każdy debil siąść,za ,,sterem ,,niestety nie.No może każdy ale na jak długo?.Za myślenie się płaci,jak debil w samochodzie taty pop...a 200 km po mieście to ok.Ale motocyklista się ,,zastanowi,,?może jakiś wariat na 4 -ech kółkach wyskoczy?I za To właśnie mamy płacić,za myślenie za debili w blaszanych puszkach.
Kozioł
4 sty 2011, 18:53
Jak to nie może być uznane za kształcenie zawodowe? A choćby kurierzy moto? Policjanci na moto? Pewnie kilka innych zawodów też dałoby się wymyślić...
motodebil
29 gru 2010, 23:40
słusznie! będzie jak znalazł na 14 pensje urzędasów albo na dotację do świontyni opaczności!
Junior
Kalisz
29 gru 2010, 22:57
jedno mnie ciekawi ILE? no cóż zobaczymy :)

Ocena:

Musisz być zalogowany
aby oceniać artykuły.
Średnia: 5,5
Liczba
ocen:
2

Podobne artykuły:

Prawo jazdy - nowelizacja ustawy (Prawo)Problemy z nowym prawem jazdy (Prawo)Jednoślady na Buspasy (Prawo)Przeciskanie się motocyklem w korkach jednak… (Prawo)

Logowanie

Email:
Hasło:
Nie pamiętam hasła
Załóż konto!

Znajdź w serwisie

Twoja wyszukiwarka

Główni partnerzy:

Kalendarz Imprez Motocyklowych

Facebook:

Polecamy:

AKM Apanonarwięcej...
Prywatność i cookies  -  Patronaty  -  Partnerzy  -  Toplista  -  Widgety  -  Facebook  -  Reklama  -  Kontakt
Motocyklowy portal informacyjno-społecznościowy omko.pl © 2009-2019
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu